Çin ile Dış Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

question-4105529_1920

Geniş bir iş hacmine sahip olması nedeniyle Çin devletine dış ticarette bulunmak neredeyse tüm iş adamlarının hayali. Bu durum sadece Türkiye için değil, aynı zamanda da tüm dünya genelinde geçerli. Fakat özellikle Türkiye ele alındığında Avrupa ülkelerine oranla Çin’e dış ticaret oldukça zor ve sancılı bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Mesafenin uzak olması, Çin pazarının kendine özgü farklı bir yapıda olması, pazardaki rekabet düzeyinin yüksekliği ve daha birçok unsur Çin ile dış ticareti zorlaştıran etkenler arasında gösterilebilir. Bu nedenle Çin ile dış ticaret, üzerinde durulması gereken bir konudur. Peki Çin ile dış ticarette dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İşte cevabı…

Çin ile dış ticarette dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  • Sağlıklı Kontrat Yapımı: Çin ile dış ticarette dikkat edilmesi gereken noktaların başında sağlıklı ve sağlam kontrat yapılması gelir. Özellikle bu konuda hukuksal ve ticari danışmanlık alınmalıdır. Ayrıca danışmanlık firmanın Çin hukuku hakkında verdiği tavsiyelere uyulmalıdır.
business-4075625_1920

 

  • Projenin Araştırılması: Yapılması hedeflenen projenin kâr oranları veya cazipliği verilen sözler ile değil, rasyonel adımlar ile garanti altına alınmalıdır. Bu sebeple ihracat etmek istediğiniz ürünlerin Çin pazarındaki karşılığı doğru analiz edilmeli, bu analizlerin sonucuna göre ticari atılım yapılmalıdır. Pazar araştırmasının da sağlıklı yapılabilmesi ancak Çin’i bilen bir danışmanlık firması sayesinde mümkün olur.
  • İş Ortağının İyi Tanınması: Çin ile dış ticarette en önemli hususlardan birisi de çalışılacak Çinli iş ortağının iyi tanınması gerektiğidir. Ortak iyi tanınarak her iki tarafın da kazanacağı bir ticaret modeli hazırlanmalıdır. İş ortağı iyi tanınmazsa telafisi olmayan sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilinir
 
  • Mevzuata Hâkim Olunmalı: Çin’de ticari faaliyet gösterilecek yerin yerel ve merkezi yönetim kurallarına hâkim olunması gerekir. Sözlü telkinlere kulak asılmamalı ve mevzuatla ilgili mutlaka profesyonel bir danışmanlık firmasıyla çalışılmalıdır.
  • Risk Analizi Yapılmalı: Ticarette her zaman yaşanması muhtemel sorunlara karşı önceden hazırlıklı olunması gerekir. Eğer ki ticaret Çin gibi uzak bir lokasyonda yapılıyorsa üzerinde daha fazla durulması gerekir. Çünkü Çin devletinde başta sorun teşkil etmeyen bir husus sonrasında problem yaratabilmektedir. Doğru ve güvenilir bir danışmanlık firması ile detaylıca risk analizi yapılmalı ve eğer risk oranı yüksek çıkarsa o ticari faaliyetten vazgeçilmelidir.
  • Ödeme Koşulları: Çinli firmalar ticari ilişkilerinde genellikle garantici bir pozisyon alırlar. Ödeme konusunda pek fazla riski sevmezler. Bu nedenle Çinlilerin ticaretteki ödeme koşullarını iyi bilmek gerekir. Böylelikle güzel bir ticari iletişim sağlanır.
risk-1945683_1920

 

Çin ile dış ticarette dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de taklitçiliğe karşı dikkat edilmesi gerektiğidir. Çünkü Çin pazarında çok fazla kopya ürün kullanımı görülmektedir. Bu sebeple ihracatı yapılacak ürünün Çin’de de tescil ettirilmesi elzemdir.

Diğer yandan ürün standartlarının Çin devletine göre uygunluğu kontrol edilmelidir. Bu durum Çin ile dış ticarette çok önemli bir yer teşkil eder. Çünkü ithalatında zorun standartları olan ürünler vardır. Bu ürünlerin standarda uygun olup olmadığı özellikle sevk edilmeden önce tespit edilmelidir. Aksi halde ürünler geri dönebilir ve büyük masraflara sebebiyet verebilir.

Yukarıda da geniş kapsamlı bir şekilde anlattığımız gibi Çin ile dış ticaret kendi içerisinde hayli karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yapı detaylıca bilinmediği taktirde kısa ve uzun vadede firmalara büyük zararlar çıkarır. İşte tam da bu noktada Çin ile dış ticarette danışmanlık firmalarının önemi ortaya çıkıyor. Danışmanlık firmaları sizin için tüm riskleri önceden araştırıyor ve ticaret sırasında yaşayabileceğiniz sorunları minimum seviyeye indiriyor.

Çin ile dış ticarette danışmanlık firmalarının yardımına başvurmak oldukça önemli bir konu. Çünkü bu danışmanlık firmaları pazar araştırmasından ticaret güvenliğine, doğru ürün seçiminden standartların yakalanmasına kadar birçok konuda hizmet sağlamaktadır. Özellikle ticaret sonrasında yaşanması muhtemel sorunlar karşısında hukuki destek vererek firmaların mağduriyetlerini gidermektedir. Kısaca Çin ile dış ticarette özel danışmanlık firmaları ile çalışmak olmazsa olmaz bir uygulamadır dersek yanılmış olmayız.

en_USEnglish