ÇİN İLE İŞ YAPMANIN EN BÜYÜK 5 ZORLUĞU

 

Çin ile ithalat ve ihracat yapmanın 50. Yılını doldurduğu şu günlerde Türk ithalat ve ihracat firmalarının bildiği ama yeni başlayacakların merak ettikleri temel konu Çin ile iş yapmanın zorlukları nelerdir? sorusu. Bu soruya beraberce cevap bulmak adına Çin ile iş yapmanın en büyük 5 zorluğu konusunda bir makale kaleme almak istedik.

Çin ile ticari ilişkiler, 4 Ağustos 1971 tarihinde başlamıştır. O günden bu güne iki ülke arasında mal alıp satma süreci artarak devam etmiştir ve bu ithalat ve ihracat aşamalarında bizi ciddi manada zorlayan da bir ülkedir. Çin ile iş yapmanın zorlukları 5 madde de toplarsak karşımıza şu liste çıkacaktır:

stock-1863880_1920

 

1. Çin’in uyguladığı düşük kur rejimi

 Çin ile iş yapmanın 5 zorluğundan biri de Çin’deki düşük kur rejimidir. Çin Merkez Bankası, Çin’e giren sıcak para akışı ile yükselen Çin Yuan’ı piyasadan Amerikan Doları almak suretiyle dengede tutmaya çalışmaktadır. Bu da Türk yatırımcıları zorlamaktadır. Özellikle de Türkiye’de de yaşanan kur düzensizlikleri bu durumu ciddi bir sorun haline getirmektedir. Çin’in uyguladığı bu düşük kur rejimi, Çin ile iş yapmanın önemli bir zorluğu sayılabilir.

 

2. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından uygulanan dış ticaret mevzuatının ve hukuk mekanizmalarının açık olmaması

Çin ile ticaret yapan firmalar için belki de en zoru, Çin’in dış ticaret mevzuatının muğlak olması ve bir standardın olmamasıdır. Bu durum da Türkiye ve diğer ülkeler açısından bir bilinmezlik ve belirsizlik doğurmaktadır. Türk ihracatçıları, Çin’deki bu belirsizlik nedeniyle, ne ile karşılaşacaklarını yeterince bilmedikleri için çekimser kalabilmektedirler. Çin gümrük yetkililerinin ve bu ülkenin GB 18 401 no’lu standartlarının, Çin’e yapılan mal ithalatında kullanılan Avrupa’daki akredite laboratuvarlarının test raporlarını tanımaması Çin ile iş yapmanın en büyük zorluklarından sayılabilir. Ayrıca, Çin’e yapılan ihracatlarda firmaların, yüklemeden önce test yaptırmalarına rağmen Çin gümrüklerinde yeniden teste tabi tutulmaları da Çin ile ihracat yapmanın zorluklarındandır.

Devam edecek…

en_USEnglish