ÇİN İLE İŞ YAPMANIN EN BÜYÜK 5 ZORLUĞU-2

 

3. Telif Hakları

Çin Halk Cumhuriyeti’nin telif haklarını ihlal etmesi ve yoğun olarak taklitçiliğe başvurması, yabancı firmaların ürünlerini piyasaya gerçeklerinden daha düşük bir fiyattan sürmesi, Çin ile iş yapmanın zorluklarındandır. Özellikle satış aşamasında yaşanabilecek sorunlar, ihracatçıları endişelendirmektedir. Ayrıca bu konuda yaşanabilecek yasal olumsuzluklar da Çin ile iş yapacak firmaları korkutmaktadır.

lock-6806514_1280

 

4. Çin’deki ticari bankacılık işlemlerindeki eksikliği

Çin bankalarının teyitli akreditif açmaması, Çin veya diğer ülke bankaları tarafından açılan akreditiflere teyit eklememesi ve dünya bankalarının Çin bankaları tarafından açılan akreditiflere teyit eklemesini engellemesi Çin’le iş yapan firmaları en çok zorlayan konulardandır. Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti bankacılık sektörleri arasında gelişmiş bir muhabir banka ilişkisinin olmaması da Türk ihracatçılarını ve ithalatçılarını çok zorlamaktadır. Özellikle ödeme işlemlerinde yaşanacak sıkıntıların, tüm ticari işlem sürecini olumsuz etkileyeceği düşünüldüğünde bu durum, Çin ile iş yapacakları korkutmaktadır. Çünkü ödeme almamak, ürün gecikmesine neden olacak, geciken ürün ithalatçı ya da ihracatçı firmanın marka değerini düşürecektir.

5. Çin ve Türkiye arasındaki coğrafi uzaklık

 Türkiye ile Çin’in arasındaki mesafenin fazla olması, lojistik maliyetleri artırmaktadır. Bu da Çin ile iş yapacaklar için ciddi bir sorundur. Çünkü ulaşım maliyetlerinin artması demek, ürünlerin daha pahalıya alınıp satılması buna paralel olarak da müşteri kitlesinin azalması demektir.

money-6087334_1920
en_USEnglish